„Wszystko co dobre, nie ma żadnego związku z przemocą”. Martin Luther King
Przemoc – temat bez dna, różne definicje, obrazy, zdarzenia, książki, ulotki, informacje, ale kiedy mówimy o przemocy to zawsze mówimy o przewadze jednej ze stron.
Przemoc zawsze jest intencjonalna, czyli wymaga robienia tego, czego chce osoba dominująca, przeważająca w danej relacji, najczęściej rodzinnej, ale nie tylko.
Ktoś sądzi, że wie co jest dla drugiego dobre lub daje sobie prawo do decydowania w jego imieniu. Jest przy tym, „święcie” przekonany, że ten drugi powinien mu się „bezwzględnie” podporządkować i zaspokoić jego „jedynie słuszne” życzenia. Mając najlepsze intencje, chce spowodować, by było tak, jak on chce.
Nieważne jest tu stanowisko drugiej osoby, jej zdanie, chęci i potrzeby – ma być tak, jak on sobie życzy i „to już”, „natychmiast”, „bez dyskusji i gadania”.
Możemy w tym miejscu zadać sobie pytanie: czym jest przemoc?
- Przemoc jest intencjonalna (osoba, która ją stosuje zawsze zmierza do jakiegoś celu).
- Przemoc przyczynia się do naruszenia praw i dóbr drugiego człowieka.
- Przemoc powoduje szkody fizyczne i psychiczne.
- Przemoc wyróżnia się zdecydowaną przewagą jednej ze stron.
- Przemoc jest procesem – zawsze eskaluje.
- Przemoc ma tendencję do powtarzania się.
- Przemoc jest nagradzająca dla sprawcy.
- Przemoc nie jest niezależna od człowieka.
- Odpowiedzialny za przemoc jest zawsze sprawca, niezależnie od tego co czyni
osoba doznająca przemocy.
Przemoc domowa to zjawisko rozpowszechnione na całym świecie. Jak podaje Rada Europy jedna na pięć kobiet codziennie staje się ofiarą przemocy. Rada Europy oszacowała także, iż blisko 25% kobiet doświadczyło przemocy fizycznej, 10% przemocy seksualnej z użyciem siły, a sprawcą w obu przypadkach była osoba z bliskiego otoczenia.
Przemocy w rodzinie najczęściej doświadczają kobiety (70%) oraz dzieci do lat 13 (20%), mężczyźni (10%). Natomiast sprawcami przemocy są głównie mężczyźni (96%), będący często pod wpływem alkoholu.
Osoba, będąca ofiarą przemocy jest często bezradna w swoich działaniach, chciałoby się powiedzieć, że „przyzwyczaiła się” do przemocy, poddała się: już nawet nie ucieka, bo i tak wraca. Wciąż jeszcze ma nadzieję, że wszystko „się ułoży”, wróci do normy, że sprawca przemocy się zmieni. Wielu trudności przysparza psychologiczne uzależnienie od sprawcy przemocy. Okazuje się, że np. osoba poszkodowana nie ma własnego mieszkania, nie ma osobnego konta w banku, pieniędzy, a np. dodatkowo ma jeszcze zadłużenie. Przerażająca jest często dla osoby poszkodowanej wizja nauki od podstaw załatwiania wielu codziennych spraw, od których została odcięta przed wielu laty. Wreszcie np. przy rozstaniu pojawiłaby się konieczność zabrania dzieci i być może zmiany im szkół, czego one często nie chcą.
Jednak coraz częściej daje się zauważyć, że: PRZEMOCY mówimy – NIE!
PRZEMOCY mówimy – STOP!
Osoba, która doświadcza przemocy w rodzinie lub jest jej świadkiem zobowiązana jest do poinformowania odpowiednich służb.
Stop przemocy mówi rodzina, sąsiedzi. Stop przemocy mówią coraz częściej osoby, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie. Same zdobywają się na odwagę, żeby zgłosić swoją sytuację do odpowiednich służb, które wchodzą w skład Zespołu Interdyscyplinarnego, czy grup roboczych, by te wszczęły procedurę „Niebieskie Karty” (NK).
W skład Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Starych Babicach, powołanego Zarządzeniem Nr 5/2019 Wójta Gminy Stare Babice z dnia 8 stycznia 2019 r., a zmienionym Zarządzeniem Nr 68/2021 Wójta Gminy Stare Babice z dnia 11 marca 2021 r. wchodzą przedstawiciele: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych.
Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
Procedura ta nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą!
Niebieska Karta – A zawiera podstawowe informacje o osobach, które zostały dotknięte przemocą oraz pozostałe informacje, także dotyczące osoby, która tą przemoc stosuje.
Niebieska Karta – B otrzymuje osoba dotknięta przemocą w rodzinie, lub w przypadku przemocy wobec dziecka – rodzic, opiekun prawny lub faktyczny, osoba, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie. Formularz B jest dokumentem dla osób pokrzywdzonych, zawierającym definicję przemocy, praw człowieka, informację o miejscach gdzie można uzyskać pomoc. Formularza B nie przekazuje się osobie podejrzanej o stosowanie przemocy w rodzinie.
Na posiedzenie grupy roboczej lub zespołu interdyscyplinarnego, zaprasza się osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że doznaje przemocy w rodzinie. Na tym posiedzeniu dokonuje się analizy sytuacji rodzinnej oraz wypełnia formularz Niebieska Karta – C.
Niebieska Karta – D członkowie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej wypełniają w obecności osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie.
Coraz częstszym zjawiskiem jest doświadczanie przemocy przez dzieci najczęściej ze strony rodziców lub opiekunów. Ma to wiele negatywnych konsekwencji dla dziecka – zaburza jego rozwój umysłowy, emocjonalny i społeczny, a skutki doświadczanej traumy trwają latami. Pomoc w takiej sytuacji wymaga szczególnie zdecydowanego i jednocześnie wyważonego działania wszystkich osób, które dowiedziały się o niej lub podejrzewają jej występowanie.
Wśród form przemocy wobec dzieci najczęściej wyróżniamy:
- Przemoc fizyczną
- Przemoc psychiczną
- Przemoc seksualną
- Zaniedbanie.
W sytuacji przemocy wobec dziecka, połączenie kompetencji szkoły, poradni specjalistycznej, służby zdrowia, ośrodka pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, organizacji pozarządowych, policji, prokuratury, sądu, podnosi skuteczność udzielanej pomocy. W szczególności daje możliwość kompleksowej oceny sytuacji dziecka i jego rodziny, szybszego i adekwatnego zareagowania oraz dalszego monitorowania i ewaluowania skuteczności podjętych działań tak, by zapewnić dziecku i jego rodzinie odpowiednią pomoc oraz stworzyć warunki do dalszego prawidłowego rozwoju.
Mieszkańcy Gminy Stare Babice mogą skorzystać z pomocy następujących specjalistów oraz instytucji:
- Pan Jacek Urbaniak – specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z siedzibą 05-082 Stare Babice, ul. Rynek 21
dyżur we wtorki od 16:45 do 19:45, (pierwsze piętro, pok. 41),
nr tel. 22 722 04 93 – w godzinach pełnienia dyżuru
- Pan Jerzy Pietrzak – specjalista terapii uzależnień, członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
z siedzibą 05-082 Stare Babice, ul. Rynek 21
dyżur w środy od 14:30 do 16:30 i w soboty od 12:00 do 14:00, (pierwsze piętro, pok. 41)
nr tel. 22 722 04 93 – w godzinach pełnienia dyżuru
- Pani Agnieszka Kik-Głowacz – psycholog o specjalności psychologia kliniczna i zdrowia
dyżur w poniedziałki od 11:30 do 17:30, (pierwsze piętro, pok. 41),
zapisy pod nr tel. 601-938-288
- Nieodpłatna pomoc prawna
zapisy pod nr tel: 22/733-72-83
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z siedzibą 05-082 Stare Babice, ul. Rynek 21 w godzinach pracy:
poniedziałek od 8.00 do 17.00
wtorek – czwartek od 8.00 do 16.00
piątek od 8.00 do 15.00
nr tel. 22 722 90 11
- Komenda Powiatowej Policji w Starych Babicach
z siedzibą 05-082 Stare Babice, ul. Warszawska 272
nr tel. 22 752 80 00
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
z siedzibą 05-850 Ożarów, ul. Poznańska 129
nr tel. 22 733 72 50
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
infolinia 800 12 00 02 czynna przez całą dobę.
- Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO, które powstało w strukturach Warszawskiego Szpitala dla Dzieci.
Jest to Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (I poziom referencyjny), który oferuje m.in.: bezpłatne konsultacje z psychoterapeutą, psychologiem oraz terapeutą środowiskowym dla osób uczących się do 21 r. ż.
Udziela porad stacjonarnych, jak i prowadzonych za pośrednictwem środków teleinformatycznych.
Posiada dwie lokalizacje:
- przy al. Wyzwolenia 6 (Śródmieście) nr tel. 501 408 407
- przy ul. Przykoszarowej 16 (Białołęka) nr tel. 501 408 409
W obu lokalizacjach zapisy odbywają się w godzinach od 8:00 do 19:00
Z uwagi na obecny stan pandemii zawsze prosimy najpierw o kontakt telefoniczny.